Chyby v životopisech

22.01.2024

Minulý týden jsem školila pro #HolkyzMarketingu Linkedin. V rámci otázek jsme se dostaly velmi přirozeně k životopisům a hledání práce (díl 1 a 2, píšu třetí). Během posledních let jsem viděla přes 50 000 životopisů a další desítky (možná stovky) tisíc LinkedIn profilů. Za poslední 3 měsíce jsem díky školením měla možnost upravit/poradit s úpravami kolem 30 životopisů. Společně se tedy dnes podíváme na chyby, které se neustále opakují a škodí vám (obvykle dostanete zamítavou zprávu). 

Jaké chyby vás hned diskvalifikují

  • CV jako obrázek - Po otevření se často nedá přečíst, vypadá spíše jako svět v Minecraftu, zle ho čtou různé HR systémy (ATS), a také se fakt špatně tiskne. Vždy posílejte své CV a motivační dopisy jako PDF.

  • Formát - Ideální je PDF. Video nebo hlasová zpráva s představením jsou skvělé, ale nemusí být skvělé jako 100% náhrada za životopis. Nevytiskneme je, mají velkou velikost (a tak je HR systémy nemusí zpracovat) a musím se podívat na celé video a to posílat i manažerovi, atd. - je rychlejší se mrknout na klasický psaný životopis.

  • Pozor na barvy - Šedá se šedou jsou super v rámci outfitu, ale ne do životopisu. Tmavší šedý text na světle šedém (vlastně jakémkoliv světlém pozadí) nebude k přečtení, a to ani po zvětšení na 250 %. To samé platí i pro jiné barvy, které spolu ladí, ale nevytváří kontrast. Hůře se čte i světlé písmo na tmavém podkladu.

  • Chybí kontaktní údaje - Myslím tím to, když na vašem CV chybí telefonní číslo nebo e-mail. E-mail často máme díky tomu, že přes něj životopis posíláte nebo jej udáváte do formuláře na kariérních webech, ale pak na něj prosím reagujte. Zkontrolujte si je po sobě - občas opíšete telefonní číslo špatně, a my pak voláme cizímu člověku.

  • Pozor na velikost písma - Chápu, že někdy je těžké nacpat vše na dvě stránky, ale písmo velikosti 6-8 se opravdu hodně zle čte. Obzvlášť když zvolíte nějaký úzce řezaný font. Je to pro čtenáře peklo, věřte mi.

Další opakující se chyby

  • Roky v CV - 2021-2022 znamená, že jste tam byly celý rok, nebo jen měsíc? Uvádějte roky i s měsíci, například 01/2021-12/2022, kde pak díky měsícům je vidět, jak co na sebe navazuje, jak paralelně byly zkušenosti, jak rychle vás povyšovali a tak dále.
  • Je tam vše - Vaše adresa, rodinný stav, informace o čemkoliv, co nesouvisí s prací. Proškrtejte tyto informace, do životopisu opravdu nepatří. Do motivačního dopisu například nepatří vaše příběhy z dětství, rodinná anamnéza nebo to, že se rozvádíte.
  • Pravopisné chyby - Gramatické chyby, překlepy a chybky z nepozornosti vám zbytečně kazí dojem ze životopisu. Chápu, že pokud jej čtete už poněkolikáté, tak je nevidíte. Nechte vše pročíst někoho druhého nebo si text zkontrolujte pomocí AI.
  • Nekonzistence - Používáte jednou odrážky jako fajfky, poté jako kolečka a nakonec přihodíte hvězdičky? Jednou máte roky s pomlčkou a podruhé se spojníkem, jednou děláte mezery za tečkou, ale pak ne? ... Jsou to maličkosti, ale když o sobě píšete, že máte smysl pro detail a jste pečlivý, tak to není na první dobrou pravda.
  • Žížalky (aneb škály) - Dáváte rádi ke svým dovednostem hodnocení ve smyslu vybarvené škály nebo 4 hvězdičky z 5? Co to ale prosím znamená? Angličtina 2 hvězdičky z 5 je jaký level? Komunikace 4 hvězdičky z 5 znamená, že umíte fakt dobře komunikovat, přednášet nebo psát? Zapomeňte na ně prosím. Vizuálně je to hezké, ale informativní hodnota nula.
  • Nepřehledný design - Souvisí to s předchozím bodem. V Canva najdete spousty pěkných šablon, ale vždy se zamyslete, zda dávají smysl (něco tam leckdy přebývá) a zda zvolené barvy a struktura nenutí čtenáře projíždět vaše CV zcela jinak ,než jej máte napsáno.
  • Chronologie - Nejnovější věci nahoru, staré dolů. Často to mají lidé naopak, bohužel.
  • Fotografie - Pokud nemáte dobrou fotografii (a není to ta z posezení s přáteli z restaurace, ani fotky z Instagramu s trendy filtrem), tak ji tam nedávejte. Fotka na CV být nemusí.
  • Nadpis - Nezabírejte si 20 % životopisu nápisem Životopis/Curriculum vitae, je jasné, co je to za dokument. Pokud ne, tak to nebude tím, že chybí nadpis.
  • Nepravdivé informace - Vyhněte se lhaní - když vědomě něco zfalšujete, přibarvíte si nebo nadsadíte své úspěchy, nemusí to skočit dobře. Pozor si dejte na hodnocení dovedností - nejčastěji i jazyků. Hodně lidí má uvedeno C1 angličtina, ale pak na pohovoru zjistíme, že to tak není.
  • Nejasná historie - Pokud nejde ze životopisu poznat, co jste dělali, jaká byla náplň práce, jaké jste měli kompetence, zda aktuálně pracujete nebo ne a podobně, tak životopis nesplnil svůj účel.
  • Obecnost - Jděte do detailu a buďte co nejvíce konkrétní. Jak vám zní "dělala jsem grafiku" versus "vytvářela jsem bannery pro web a newslettery ve Figma, Photoshopu a InDesign". Nebo "vedla jsem tým" versus "vedla jsem tým o 10 lidech"?
  • Irelevantní informace - Nebo možná spíše uvádění nepřiměřeného množství detailů o nevýznamných pozicích, které jste zastávali někdy v minulosti. Věnujte pozornost nejnovějším nebo nejzásadnějším rolím a vypíchněte znalosti/dovednosti vůči tomu, jakou pozici aktuálně hledáte. Do této sekce řadím i všechny informace, jako jsou "kuřák, rozvedený, počet dětí", které hned škrtněte.
  • Sekce vzdělávání - Neslouží jen k výčtu akademických titulů, hodí se do ní i kurzy a certifikáty. Na juniorních rolích je tato sekce k nezaplacení - odliší vás od všech dalších kandidátů a ukáže váš zájem o obor.

Rady na závěr

  • Nejlépe se vám budou vytvářet podklady k hledání práce, když nebudete pod tlakem a ve stresu, tj. ideálně ještě před začátkem hledání. Máte tak více času si vše důkladně projít, zamyslet se sami nad sebou a zvalidovat všechny vaše předchozí zkušenosti.
  • Jako první se zamyslete nad tím, co hledáte, co umíte, co vám jde a nejde a co vůbec chcete najít. Pokud si toto ujasníte, podklady se vám budou vytvářet snadněji a nebude se u toho trápit.
  • Vytvořte si více verzí CV - ne jiných obsahově, ale strukturou a grafikou. Zkuste si různé fonty, barvy a rozložení textu na stránce. Životopis jednoduše změníte firmě na míru (barva, formálnost, ...).
  • Ukažte někomu vaše CV, ať vám udělá kritický pohled a druhé oči. Objeví vám chyby, zhodnotí čtivost, řekne vám, jak vás po přečtení všeho vnímá a co se o vás dozvěděl. Občas máme info pouze v hlavě, ale nepodaří se nám ho dostat na papír.
  • Opravdu si nevíte rady? Nechte si poradit od recruitera/HR.


Držím palce v hledání!