Výběrová řízení a co víc? - 4. díl

24.10.2020

V jednom LinkedIn příspěvku jsem žádala o vyplnění dotazníku, který by mi pomohl vidět do kandidátovi duše a vylepšit tak část výběrových řízení. Jak jsem slíbila, tak dělám a sdílím s vámi první část výsledků. Dotazník mi vyplnilo 160 lidí (občas někdo další vyplní). ❤️

V prvním díle jsem shrnula první 3 otázky. V druhém na další 4 otázky. Ve třetím další 3 a bývá nám tak otázka číslo 11 a pár komentářů ke vzkazům pro mě. I dnes to bude to delší, tak si uvařte kávu/čaj a pojďme rovnou na to! 💪


Otázka číslo 11:

Nebudu vypisovat vše doporučené. Několik zdrojů se neustále opakuje všude možně, a tak jsem vybrala ty méně známé. Mrkněte se na můj Linkedin a tak najdete článek o knihách, podcastech, HR kurzech a školeních, co si pustit na YouTube - tématika je především HR.

Co jste mi doporučili?

  • Seduo kurzy - mezi soft školení patří ta od Filipa Kahouna - zde
  • EPALE kurzy plus jejich Youtube se záznamy webinářů
  • blog Tima Ferrise a jeho podcast
  • Seth Godin a jeho blog
  • ATAIRU - napište si pro více informací Petrovi
  • Red Button - osobně je sleduji na LinkedIn a profil Jana Maška (přijde mi nejvíce aktivní) a odebírám newsletter od Davida Vrby
  • Mindvalley - neznala jsem, takže moc děkuji za doporučení!
  • Mastresclass - roční membership za cca 4,5 tisíce, pořád o něm přemýšlím od chvíle, co na mě na Instagramu vyskočila reklama s Anna Wintour
  • kniha Design your life, Faktomluva, Konec prokrastinace, Lídři jedí poslední, Pozitivní leader, Radikální otevřenost, Soustředění, Homo Sapiens, The Time Paradox, Proč spíme, Luciferův efekt: proč se z hodných lidí stávají lidé zlí, Emoční inteligence, ...
  • Nevypusť duši a jejich informatiku
  • Youtube Cesta úspěšných a Neurazitelny.cz


"Osobní rozvoj všude a čtení a posloucháním se nic nezmění, že je také potřeba věci realizovat v praxi."

"Rozebrání konkrétního pracovního problému s jeho detaily a pocity, které u jeho řešení máte, je často víc, než kniha."


Tipy k vzdělávání:

  • Něco v knihách nevyčtete a v podcastech nenaposloucháte, bavte se s lidmi kolem sebe, zapojte se to mentoringu, mějte někoho, s kým si sdílíte znalosti, ...
  • Není mentoringový program, co vás zaujal? Zkuste si sehnat mentora sami. Máte jen sem tam nějakou otázku? Najděte si FB skupinu a tam se ptejte nebo někoho z oboru, kdo vám rád poradí.
  • Jan Melvil Publishing podle odpovědí vede na plné čáře!


Ze vzkazů pro mě:

Za vzkazy moc děkuji! Spoustu z nich jsem si vyfotila a když mám splín, mrknu na ně a hned je lépe. 😍

  • Chtěli jste výsledky z dotazníku - splnila jsem. 🏆
  • Někdo mě chtěl potkat osobně - napište mi (inbox na LinkedIn, nulickova.petra@gmail.com) nebo si mě odchyťte někde na konferenci/akci/meetu-upu.
  • Kolik vidím za rok CV? - s týmem (ne za celou Alzu!) jich každý kvartál obdržíme mezi 800-1500. Za rok to tedy dělá 6-14 nových lidí každý den bez ohledu na to, zda je víkend/volno/máme dovolenou. Je to dost, ale pokud máte jasně nastavená kritéria, jasně daný design výběrového řízení, využíváte testů a úkolů na ověřování kompetencí a máte interní systém na zpracování kandidátů, je to v pohodě. Záleží na počtu inzerovaných pozic a nutnosti náboru. Nepočítám to, že některé pozice obsazujeme přes aktivní search.
  • Motivační dopisy - ano, taky si nemyslím, že musí být na A4 a stačí mi bohatě 2-5 vět v rámci představení se při zasílání CV. Ale i ty vidím, že by mohly být lepší a nejen "pěkný den, viděla jsem pozici X na stránce Y, proto se hlásím".
  • Mám si nechat záležet na otázkách ve formuláři - jsem si vědoma, že sestaven nebyl ideálně, napsala jsem ho během pár minut a podle toho možná některé formulace vypadaly a byly v nich překlepy. Tak snad příště! 😇
  • Když bude pohovor neprofesionální, nechci tam jít, ani když pošlou nabídku i feedback - chápu, good point pro všechny, že ani super výběrko a rychlost není vše.
  • Spíte vůbec? - Ano, spím, ale odborník na životní styl by ze mě radost neměl. 😅Někdy mám flow a hrozně moc energie a využívám toho k práci/mimopracovních aktivitách. Vlastně bych o sobě řekla, že jsem jinak dost líná.

Mezi vzkazy byla 1 jedna delší reakce plná otázek:

  • Jak se stavíš k pohovorům mimo prostory Alzy? Může to být někdy pro výběrové řízení ku prospěchu? - Nemám s tím problém, ale berte v potaz, že během dne má člověk na HR více pohovorů a dalších schůzek a nemusí být efektivní dávat si některé setkání mimo kanceláře firmy, kde má navíc veškerý komfort ve vybavení, zasedačku, kávu atd... Osobně sem tam pohovor mimo prostory mám, ale minimálně. Ideální pro mě jsou online pohovory, kdy ani jedna strana nemusí nikam cestovat, je ve svém prostředí a další kolo již může být offline.
  • Je kandidát uvolněnější než v zasedačce na Hallu nebo ho/tebe v nějaké kavárně třeba rozptyluje, že jsou kolem další lidé, co vás poslouchají a přitom to žádnou přidanou hodnotu nemá? - To záleží. Osobně nemám ráda pohovory v kavárně a otevřeném prostředí. Nepříjemné je mi o to, když není volná zasedačka a musíme s kandidátem sedět jinde... Přijde mi to hloupé, neprofesionální, ale někdy člověk musí hrát s tím, co má (tady spíš s tím, co nemá 😃). Online pohovory proto dělám tak, aby nikdo jiný kandidáta neviděl a neslyšel. Přijde mi to fér.
  • Měla by být HR přítomná vždy u pohovoru nebo si na některých "nižších" pozicích řekneš "stačí, když jim kandidáty navoláme a manažer/teamleader už si pak poradí sám"? - Někdy není v silách HR být na všech výběrových řízeních. Představte si tu situaci, že vy sedíte v Praze, nabíráte pro prodejní síť a ta je po celé České republice. Budete na každý pohovor jezdit? Musíte mít manažery, kteří tohle zvládnou bez vás. Nábor, výběr a postavení týmu je jedna ze základních manažerských dovedností. Mým dlouhodobým cílem je, aby nás manažeři nepotřebovali, a proto je pravidelně školíme a zároveň se od nich necháváme školit. V mém týmu máme dohodu, že kandidáta vždy minimálně v jednom kole HR vidí a to kvůli tomu, že náborem to pro nás nekončí a je skvělé se seznámit ještě před nástupem.
  • Pro mě tím trochu upadá pro kandidáta pocit péče ze strany HR a stává se z HR takový operátor, který to celé jen zahájí a v určité fázi s výsledkem ukončí. - Ano, někdy jsme takovou spojkou mezi kandidátem a manažerem a dáváme pozor na rychlost a kvalitu výběrového řízení, informuje kandidáta a předáváme zpětnou vazbu. Jaký si to ve firmě/s manažerem nastavíte, takové to máte. Zjednodušeně HR dodává služby byznysu a šetří mu čas, stará se o kandidáta i manažera a během toho plní i svá KPI a normy. Tady prosím vnímejte velký rozdíl mezi firmami, přístupem k HR jako oddělení a interním očekáváním od HR oddělení.
  • U pohovoru bych tedy ještě zvážil dopad prostředí na kandidáta, přítomnost HR u všech rozhovorů, a když bych chtěl mít super pohovor, tak u pozic kde to jde umožnit kandidátovi sednout si na chvilku do kanceláře k jeho budoucím kolegům a sledovat jejich práci. - Opět berte, že záleží na pozici a manažerovi. Obvykle se den na zkoušku, oběd s manažerem a kolegy a další využívá tam, kde vy víte, že kandidáta chcete a posíláte mu nabídku. V opačných případech můžete marnit čas všech (viz počet přijetých CV, počet nabíraných pozic, manažer jen nenabírá). Mám manažery, kde poslední kolo je káva/oběd s týmem. Mám manažery, kde když si řekneme, že půjde nabídka, tak poslední kolo je jen s manažerem a je to neformální popovídání si. Mám pozice (seniorní, klíčové), kde v rámci výběrového řízení nabízím 1-2 dny u nás (oběd, schůzky s lidmi, provedení po kancelářích). Mluvím pouze za pozice, které s mým týmem nabírám, nedělejte závěr na celou firmu.

Jaké myšlenky mi běží hlavou?

  • Jak vypadají výběrová řízení v zahraničí? Kde je to horší a kde je to lepší? Od koho se můžeme učit a nevymýšlet vše sami? Je to někdo, kdo by se rád podělil o zkušenosti?
  • Jak větší množství kandidátů zvládají firmy bez interního systému? Jak mají nastavený proces výběru a jak dělají to, že jim nikdo nezapadne?
  • Co vše měříte vy v rámci výběrových řízení a proč? Jaké z toho vyvozujte kroky pro zlepšení? Měříte si rychlost reakce po přihlášení se? Rychlost výběrového řízení jako takového nebo spokojenost kandidáta s vámi a výběrovým řízením?
  • Co vám zefektivnilo výběrová řízení? Nějaké best practices?
  • Dokáže kvalitní zpětná vazba změnit negativní emoce na pozitivní, i když kandidáta zamítnete rychle po preselekci CV nebo i callu/setkání? (viz 1. díl výsledků)
  • Zajímalo by vás, co takový člověk z HR celý den dělá kromě pohovorů? Jaká je jeho reálná pracovní náplň, s čím pracuje, ...? Podle mě by bylo hodně lidí velmi překvapených.

Uff, jsme na konci dotazníku!

Ještě jednou všem moc děkuji za jejich čas a pomoc! Pevně doufám, že 4 díly Výběrová řízení - co víc? vás bavily a třeba i pomohly ve vaší práci či v hledání vysněné práce. 😊


Sledovat mě můžete i na Instagramu. #freetofollowme