Výběrová řízení a co víc? - 1. díl

24.10.2020

V jednom z příspěvků jsem žádala o vyplnění dotazníku, který mi pomohl vidět do kandidátovi duše a vylepšit tak část výběrových řízení. Jak jsem slíbila, tak dělám a sdílím s vámi první část výsledků. Celkově mi dotazník vyšel na 4 delší články. Dotazník mi vyplnilo 160 lidí (plus občas někdo další vyplní). ❤️

Každou otázku jsem doplnila o rady pro ty, kteří nabírají, a přidala sem tam pohled z druhé strany. Věřím, že to bude obohacující i pro mnohé z vás, kteří jste nikdy neviděli interní systém, nepracovali na HR nebo vás prostě zajímá co se stane, když někam pošlete CV. Pokud se teda něco stane. (vtip)

Bude to delší, tak pojďme rovnou na to! 💪

Otázka číslo 1:

Jak vidíte na grafu, 90 % lidí chce odpověď do maximálně 10 dní. Do 5 dní ji čeká 70 %. Jen 19,4 % z vás chce, aby vám dala firma vědět do maximálně 3 dní od zaslání životopisu.

Pokládala jsem si otázku - čím to je. Když si objednáte na e-shopu například šaty, také čekáte, že vám do maximálně 3 dní dají vědět víc než, že děkují za nákup. Proč ne v rámci výběrových řízení? Trošku to vysvětlují i další odpovědi - "když mi odpoví moc rychle, mám pocit, že mé CV nikdo nečte".

Na Jobs.cz jsou rychlé firmy označeny ikonkou, že do 2 týdnů dostanete odpověď. Jen minimum lidí ji chce do 2 týdnů, to už ani nepočítají, že v nějakém výběrovém řízení jsou. Není čas přidat více možností než jen tuto?

Rada pro ty, kteří nabírají:

  • vyšperkujte automatickou reakci, která přijde kandidátovi
  • dejte do inzerce (nebo té automatické reakce) za jak dlouho se ozvete
  • buďte co nejrychlejší - jedna věc je větší pravděpodobnost obsazení pozice, druhou je splnění kandidátova očekávání a kladné vnímání vaší firmy
  • pokud píšete vše ručně a nemáte žádné ATS, vytvořte si šablony ve Wordu a ty používejte
  • když nestíháte, napište to kandidátům, že se ozvěte o něco později a pošlete jim třeba link na firemní sociální sítě nebo zajímavý rozhovor s vašimi zaměstnanci

Má zkušenost + interní fungování:

  • Pokud se mi dnes přihlásíte a já zrovna v interním systému "odbavuji" kandidáty v různých částech výběrového řízení a vidím vás tam jako Nový a odpovím vám ještě ten den, jste skeptičtí a spíše negativní k výběrovému řízení v případě, že vás zamítnu.
  • V interním systému vidím všechny kandidáty v různých stavech a každý den se dívám i na ty nejnovější (u nás mají stav Nový) a jsou to ti, jejichž profil jsem si ještě nečetla a nereagovala na něj a zároveň to jsou ti, kteří nejsou v interním systému déle než 24 hodin. Tak ten filtr máme postavený a každý den mi říká "Hele, tyhle lidi na tebe a hiring manažera čekají!". Z toho systému kandidátům odepisujeme plus v něm nad kandidátem i komunikujeme s manažerem.
  • Někdy se tak díky kontrole Nových stane, že vám odpovím i do pár minut po přihlášení se. Když OK, posílám test/úkol/volám a vy jásáte, ale když KO a já píšu zamítací e-mail, vy píšete, že jsem profil ani neviděla a v rámci NPS dotazníku mě nepochválíte. Rychlost byla stejná, pocit kandidáta jiný. S tím souvisí otázka č. 2.

Otázka číslo 2:

Většina z vás v tom rozdíl nevidí a říká "čím dřív, tím líp" v obou případech.. Odpověď jsem nechala jako otevřenou a nashromáždilo se mi dost komentářů, které nebyly "pouhé" ANO/NE.

Zajímavosti + tipy z odpovědí:

  • na pohovoru si dohodněte, kdy se kandidátovi ozvete a dodržte to nebo se případně omluvte, že čekáte na reakci manažera apod. - několikrát se opakuje 2-5 dní po pohovoru další reakce
  • i po pohovoru, kdy víte, že kandidátovi nepošlete nabídku, nebuďte moc rychlí; zamítnutí hned druhý den v něm vyvolá pocit, že musel být opravdu příšerný, když jste tak rychlí
  • opakovalo se, že "pokud se ozvou do 3 dnů, mají zájem, pokud později, jdu se spíš podívat ještě jinam"
  • jde o živost komunikace více než samotnou rychlost výběrového řízení

2 odpovědi navazují na další text, a tak je sdílím jako screeny.

Má zkušenost + rady:

  • Na datech z NPS pozoruji rozdíl mezi rychlým pozváním na pohovor/zasláním úlohy na doma a zamítnutím po jakémkoli kole - pozitivní, když pokračujeme společně dál, spíše negativní, když nepokračujeme. Nejvíce viditelné je to při prvním kontaktu s kandidátem, poté se rozdíl vytrácí.
  • Průměrná délka výběrového řízení na pozicích se liší. Jsem šťastná, že mému týmu se daří průměrnou délku dlouhodobě snižovat a tím rychleji obsazovat pozice a dělat manažery spokojenějšími. Víte vy, jaká je průměrná délka vašich výběrových řízeních?
  • Jak měřit délku ve VŘ? V týmu si ji počítáme jako průměr ze všech délek VŘ kandidátů na dané pozici nebo středisku. U pozic, kde se vám hlásí hodně lidí a zamítáte rychle, si dejte pozor na zkreslení dat právě tou rychlou reakcí. Vypovídající bude medián.
  • Pokud zamítáte rychle, dejte si záležet na zpětné vazbě, ať nevyvoláte pocit "byl/a jsem tak hrozná, že mi dali raději vědět hned". Ať po preselekci CV, tak po jakémkoli kole výběrového řízení.
  • Přihlásil se vám někdo, kdo na první pohled perfektně sedí na hledanou pozici nebo je doporučení vašeho zaměstnance? Neváhejte a rychle ho dostaňte do výběrového řízení!

Otázka číslo 3:

Tenhle výsledek mě potěšil. Na pozice, které s Olčou a Nikčou nabírám, máme tzv Welcome maily. Můžeme si to dovolit díky internímu systému, který má Alza. Musím vám říct, že interní systém, kde vidíte vše a můžete si ho chytře ohnout, aby pracoval v náboru pro vás a někdy za vás, je jedním z důvodů, proč jsem se zatím nenechala zlákat jinam. 😃

Co to je?

  • automatická odpověď - řeknete vše, co se vám do inzerátu nevešlo
  • můžete doplnit inzerát o informace jako jaká KPI kandidáta čekají, jak velký je tým, v jakých systémech pracujete, ...
  • můžete přidat odkazy na rozhovory, kariérní stránky, vaše profily na sociálních sítích a další
  • můžete poslat soubory ke stažení

Obrázek prý vydá na tisíce slov, a tak přikládám screen části (je delší než vidíte na obrázku) jednoho z našich welcome mailů. Přemýšlíme, zda nepřidáme možnost pustit si ho jako mp3 nahrávku pro ty, kteří nechtějí číst. Napadlo mě i video, ale unikátních welcome mailů mám kolem 100, takže zůstávám u myšlenky mp3 na nejvíc hledané pozice.

První 3 otázky z 11 máme za sebou. Budu ráda, když mi dáte vědět, zda se vám shrnutí líbilo. Brzy přijdu s dalším dílem. 😉

Sledovat mě můžete i na Instagramu. #freetofollowme