Jak na mimoškolní aktivity?

16.02.2021

Jak dělat něco navíc?

Možností, jak trávit, čas je mnoho. Záleží jen na vás, zda své 2 hodiny denně strávíte na tréninku, učením se novému jazyku, půjdete do kina nebo budete hrát počítačové hry. Vše má své pro a proti. I já miluji víkendy strávení na gauči u Netflixu, ale vím, že dlouhodobě mě to nikam neposune.

Vzdělávání se a sbírání zkušeností a pilování dovedností je jako chození do posilovny. Musíte pravidelně dodržovat režim, opakovat si, přidávat náročnější úkony, abyste získali svaly. A stejně to platí pro učení se. Čím víc trénuje, tím víc vám to jde a činnost vás baví. Vlastně se naučíte učit se.

Dnes se tedy podíváme na aktivity, které vám mohou získat snáze práci snů, ale i se seznámit se zajímavými lidmi mimo vaše blízké okolí a naučí vás samostatnosti.

Jaké to jsou?

  • Klasické školní aktivity - obvykle spjaté se školními aktivitami nebo ty, které vám pomohou k získání stipendia či přijetí na výběrovou školu. Patří mezi ne oborové olympiády, vedení diskuzních kroužků, podílení se na školních projektech, reprezentace školy v nějakém sportu a další.
  • Mimoškolní aktivity - obvykle souvisí s rozvinutím nějaké vaší kompetence, jsou pravidelně během roku a na delší dobu, třeba týden. Můžeme mezi ně zařadit zimní a letní školy, jazykové pobyty v zahraničí či výměnné pobyty, účast na mimoškolních projektech, povinné a nepovinné školní stáže, dobrovolnictví nebo výjezd na Erasmus.
  • Novodobé aktivity - ve škole se k nim asi nedostane, málokterá škola má katalog spolupracujících firem či možnosti zapojení studentů do soutěží. Tady ale dobře fungují firmy, které mají část employer brandingu zamřenou na nábor juniorní lidí. Setkat se můžete s neplacenými i placenými stážemi, part-time i trainee programy, různé tematické soutěže nebo možnost podílet se na projektech firmy.
  • Vaše aktivity - ty aktivity, které děláte bez ohledu na to zda studuje či pracujete, ale naučí vás mnohému. Jde třeba o psaní si blogu, natáčení a střih videí, poslech podcastů, dělání si online kurzů, zapojení se to mentoringu či nalezení si mentora. Možností pro samovzdělávání je kvantum a stačí si jen vybrat.

Poměrně hezká skupina na Facebooku je Aktivní studenti. Pro marketing pak HolkyzMarketingu a pro HR třeba #suHR.

Co doporučuji?

Vycházím ze své osobní zkušenosti a z toho, co nejvíce pomohlo mě, když jsem byla jak střední, tak vysokou školou povinna.

Během střední školy jsem docházela o prázdninách vypomáhat do knihovny s besedami pro veřejnost (čtení pro děti, spací noci s Andersonem, přednášky pro seniory) a pomáhala se vším, co bylo potřeba. Moc jsem si nevydělala, ale naučila jsem se trošku v Excelu, Outlooku a komunikovat s různými lidmi v rozličných věkových skupinách. Dva roky na to jsem začala docházet jako dobrovolník do místního stacionáře a vypomáhat v rámci tvořivých dílen. Obě zkušenosti mi pomohly v přijetí na vysokou školu. Součástí výběrového řízení byla totiž i dvě osobní kola a porota se na mimoškolní a dobrovolnické aktivity ptala a získávali jsme za ně plusové body.

Během vysoké školy jsem si našla stáž v Zootu. Neplacenou a ta mi otevřela oči, jak to vůbec ve firmách funguje a ukázala mi kousek marketingového světa. Později se ukázalo, že byla i jedním z důvodů, proč si mě pozvali na pohovor do Alzy.

Takových propojeních pak s pohledem dozadu najdete i vy, i když teď můžete mít pocit, že vaše aktivity k ničemu "pořádnému" nevedou.

Když to shrnu:

  • Hodně čtete blogy, články, online média a knihy
  • Využijte podcastů a video rozhovorů s lidmi z byznysu a oboru, kam se jednou chcete dostat
  • Dělejte si online kurzy zdarma, platforem a možností je hodně
  • Využijte online webinářů, záznamů z konferencí, výpisků z konferencí
  • Cvičte si sami pro sebe MS Office programy
  • Zapojte se do aktivit ve škole, do projektu na školení si sami vytvořte nějaký projekt jako je třeba blog

Každá aktivita se počítá.

Zdroje na vzdělávání:


Na přednášky zkuste i SlideShare či SlideLive. Fajn přednášky najdete i na Neurazitelny.cz nebo na Lidé z praxe.

Pokud hledáte kurz, který vás ohromí, je tu Michal Musil pro Raynet - 47 videí for free. Excel vás dobře naučí Lašákovi. Pro chtivé IT přesahu pak doporučuji Czechitas nebo Code Academy a báječný web od Honzy Javorka Junior guru IT.

Jazyky

Všeobecně je známá aplikace Duolingo, kterou si můžete stáhnout do mobilu a učit se tak neustále. Pokud se chcete rozmluvit, doporučuji Preply, kde si online najdete lektora a spojíte se s ním. Oboje je zdarma. Mezi placené a světově oblíbené patří - Engoo, iTalki nebo Verbal Planet.

Určitě najdete ještě více platforem a možností. Přeji šťastnou ruku a ať vás to baví!